Ako triedit?

Teraz už viete, kde všade nájdete olej a tuk vhodný k triedeniu (pokiaľ nie, prečítajte si článok Čo triediť?). V tomto článku si povieme, o tom, ako olej a tuk v domácnosti správne pozbierať. Jednak preto, aby bolo možno ho jednoduchšie spracovať a jednak, aby sme predišli nepríjemnostiam či snáď poraneniu pri manipulácii.

Veľmi si vážime vašej ochoty a chuti triediť a chceme, aby pre vás triedenie bolo čo najjednoduchšie. Predstavíme si niektoré nástrahy, na ktoré je dobré si dávať pozor, aby vás do budúcna od triedenia neodradili. Uvítame aj vaše postrehy a prekážky, na ktoré ste pri triedení narazili. Hlavne pri manipulácii s horúcim olejom by mohlo dôjsť ku zraneniu, preto sa poďme pozrieť, ako na to.

Olej do kontajnera vhadzujte vždy v dobre uzatvorenej PET fľaši. Ale ako ho tam dostať ?

V zásade sú 2 možnosti. Prelievať priamo do PETky alebo pomocou „medzistanice“.

Najprv prvá možnosť – priamo do PET fľaše. K triedeniu sa hodí akákoľvek PET fľaša – od klasické minerálky, od sladených nápojov, džúsov, od použitého oleja (mala by ísť dobre uzavrieť), od pracích či umývacích prostriedkov. Ideálne je, ak má fľaša široké hrdlo (ľadové čaje, niektoré druhy džúsov apod), potom možno do nej olej prelievať jednoduchšie. U nádob od pracích prostriedkov vzniká riziko, že sa potom nevojdú do vhadzovacieho otvoru kontajnera. Istotou sú klasické PET fľaše od nápojov. Zlievanie priamo do fľaše odporúčame skôr pre domácnosti s menším množstvom oleja či zdrojom hlavne v studenej kuchyni. Určite je vhodnejšie prelievať olej do PET fľaše cez lievik, obzvlášť ak má fľaša užšie hrdlo a máte väčšie množstvo oleja. Ak olej obsahuje množstvo zbytkov z jedla (z nakladanej zeleniny či smaženia a pečenia) môžete tieto zbytky zachytiť sitkom. Ak sa vám zachytí v lieviku, môžete ho pretlačiť do fľaše, ale môžete si upchať lievik a olej vyliať. Je preto vhodné používať lievik s čo najširším prietokovým otvorom. Olej prelievajte pomaly a opatrne, aby vám nepretiekol  cez okraj lievika. Rozliaty olej dokáže urobiť peknú neplechu. Do PET fľaše nikdy neprelievajte horúci olej, môže totiž dôjsť k roztaveniu fľaše a popáleniu. Olej vždy nechajte pre prelievaním vychladnúť.

Lahev trychtyr
Proc tridit ilustrace

Druhou možnosťou je zbierať najprv oleje a tuky do „medzinádoby“, do ktorej sa nám olej dobre vlieva a naviac znesie väčšie teploty oleja. Ako vhodná nádoba sa javí zaváracia fľaša o rôznych objemov so šrobovacím uzáverom. Do tejto fľaše môžete olej zbierať dokým nie je plná a následne potom ho naraz zliať do PET fľaše. Aj pri používaní fľaše je potreba nechať horúci olej či tuk vždy vychladnúť. Sklenenú fľašu majte uloženú na mieste, kde nebude prekážať a kde nehrozí k jej prevráteniu či rozbitiu (skrinka pod drezom, špajza). Výhodou tohto spôsobu zbierania oleja je, že do zaváracej fľaše sa olej prelieva oveľa jednoduchšie než do PET fľaše. Pokiaľ zlievate olej z fritovacieho hrnca alebo skrátka väčšie množstvo oleja, dajte pozor, aby vám fľaša nepretiekla. Pri finálnom prelievaní dajte tiež pozor, aby ste olej nerozliali. Olej vlievajte pomaly, aby stihol lievikom pretekať. Olej, ktorý sa vyleje vie byť pekne nepríjemná záležitosť. Podlaha či kuchynská linka zostane mastná, olej môže zatiecť do najmenších špár, dokáže zničiť aj drevenú podlahu.

TIP: Väčšie objemy oleja (napr. z fritovacieho hrnca) vylievajte radšej pomaly, ale sústavným prúdom. Nakláňaním hrnca a opätovným vracaním spôsobíte, že vám olej potečie z vonkajšej strany a bude kvapkať všade okolo.

TIP: Majte vždy pripravený papierový obrúsok či papierovú vreckovku, aby ste mohli ukvapnutý olej prípadne rýchlo zotrieť. Pre väčšiu bezpečnosť je tiež dobré umiestniť PET fľašu do drezu. Prípadne ukvapnutie či preliate nespôsobí veľkú škodu.

Prelievanie oleja je asi vcelku zrozumiteľné. Ale čo s tukmi ? Maslo, sadlo, stužené tuky či výpek. Ako na ne? Pri použití zaváracej fľaše  ako skladovacej nádoby to nie je problém, jednoducho stierkou alebo varechou stiahnete stuhnutý tuk do fľaše. Problém však môže nastať pri prelievaní do PET fľaše, kde vám kúsky tuku môžu upchať lievik. Riešením je umiestniť zaváraciu fľašu na pár desiatok sekúnd do mikrovlnnej rúry a nechať tuk rozpustiť.

Rovnako tak môžete stuhnutý tuk rozohriať na panvici, v pekáči či v hrnci a akonáhle sa rozpustí, preliať ho. Tuky sa bežne rozpúšťajú už okolo 40°C, takže sa nemusíte obávať popálenia, prasknutia či scvrknutia fľaše.

Nech si už zvolíte akýkoľvek spôsob a akúkoľvek fľašu, akonáhle je plná, dobre ju uzavrite a odneste ju do najbližšieho olejového kontajnera, ktorú nájdete na mape. Do kontajnera vhoďte celú fľašu, olej do kontajnera nikdy neprelievajte.

Pro obce ilustrace3