Dotazy ilustrace 2
Dotazy ilustrace 2

Na čo sa nás pýtate najčastejšie

Do kontajnerov na triedenie oleja patria všetky jedlé tuky a oleje. Ako klasický repkový, slnečnicový alebo olivový, ktorý má v kuchyni každý, taktiež napríklad sójový, palmový, ľanový, sezamový – skrátka akýkoľvek jedlý olej. Rovnako tak môžete triediť aj tuky ako maslo, masť, margaríny, stužené rastlinné tuky na vyprážanie. To všetko môžete v PET fľaši vhodiť do nášho kontajnera. Do týchto kontajnerov však rozhodne nepatria technické alebo motorové oleje.

Olej do kontajnera nikdy neprelievajte! Došlo by k jeho znehodnoteniu, a navyše by ho bolo v okolí cítiť. Všetok zozbieraný olej z domácnosti zlejte do PET fľaše akejkoľvek veľkosti. Dôležité je iba to, aby bola fľaša úplne plná a dobre uzavretá.

Je niekoľko dôvodov, prečo olej nevylievať do odpadu, či do koša. Olej je jednak znovu použiteľný ako surovina, predovšetkým v petrochemickom priemysle. Jeden vypestovaný olej je tak použitý dvakrát, čím šetríte pôdu, vodu, ovzdušie aj ďalšie zdroje. Ďalším dôvodom sú následky, ktoré môže mať olej v kanalizácii. Upchaté odpady v domácnosti, v celej kanalizačnej sieti aj problémy v čističkách odpadových vôd a ďalej v riekach a okolitých ekosystémoch. Olej je vlastne nebezpečný odpad a v prírode nemá čo robiť.

Sklenená fľaša sa môže pri vhodení do kontajnera alebo pri ďalšej manipulácii rozbiť. Olej potom vytečie a zašpiní všetko okolo, navyše sa naši pracovníci môžu poraniť na črepoch.

Vytriedený olej u nás vo výrobe prechádza niekoľkostupňovým procesom, pri ktorom je vyčistený od zvyškov potravín, prepálených čiastočiek alebo prebytkovej vody. Takto vyčistený olej putuje na ďalšie spracovanie v priemysle, predovšetkým v petrochemickom. Vznikajú z neho biopalivá druhej generácie. Takže pre vaše hranolky aj pre vaše auto poslúži jeden olej.

Olej obalí vnútornú stranu odpadových rúr. Aj keď ich občas prelievate horúcou vodou, tá v potrubí nie je horúca dlho a nakoniec sa olej niekde uchytí. Tu na seba nabaľuje nečistoty a ďalšie oleje, prípadne vodný kameň. Nakoniec vznikne upchávka, ktorá môže viesť až k havárii. Je to ako upchatie cievy tukovým chumáčom v našom tele. Vo väčšom meradle si to potom môžete predstaviť aj v obecnej kanalizácii, schválne si vygooglujte “tukovec Londýn”.

Ani čističky odpadových vôd olej nespracujú a nevyčistia, nemajú moc možností ako. Vyrovnávajú sa s tým rôzne, podľa veľkosti a dostupných technológií. Väčšinou tak olej končí v ekosystéme ako súčasť vody alebo kompostovateľných zvyškov. A to nie je dobre, pretože olej vo vode aj v pôde dusí organizmy.

Nie. Olej pôdu kontaminuje a dusí v nej drobné organizmy. Pri domácom kompostovaní si môžete dovoliť kompostovať biele obrúsky, ktorými ste zotreli mastný film z panvičky potom, čo ste olej zliali do PET fľaše pre vytriedenie.

Použitý olej nevzniká iba z fritovania. Zostáva aj zo smaženia (palacinky, lievance, rezne, prírodný plátok, vyprážaný syr, šišky, hrianky), nakladania (hermelín a iný syr, zelenina, huby, mäso na grilovanie), šalátových zálievok, konzerv a kupovaných nakladaných potravín (rybie konzervy). Triedenie je teda úplne pre všetkých – od milovníkov hranoliek, po vegánov a vyznávačov raw.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku ? Napíšte nám na odpady@triedimolej.sk