Na čo sa nás pýtate najčastejšie
Čo triediť?
Do kontajnerov na triedenie oleja patria všetky jedlé tuky a oleje. Ako klasický repkový, slnečnicový alebo olivový, ktorý má v kuchyni každý, taktiež napríklad sójový, palmový, ľanový, sezamový – skrátka akýkoľvek jedlý olej. Rovnako tak môžete triediť aj tuky ako maslo, masť, margaríny, stužené rastlinné tuky na vyprážanie. To všetko môžete v PET fľaši vhodiť do nášho kontajnera. Do týchto kontajnerov však rozhodne nepatria technické alebo motorové oleje.
Ako správne triediť?
Olej do kontajnera nikdy neprelievajte! Došlo by k jeho znehodnoteniu, a navyše by ho bolo v okolí cítiť. Všetok zozbieraný olej z domácnosti zlejte do PET fľaše akejkoľvek veľkosti. Dôležité je iba to, aby bola fľaša úplne plná a dobre uzavretá.
Prečo triediť?
Je niekoľko dôvodov, prečo olej nevylievať do odpadu, či do koša. Olej je jednak znovu použiteľný ako surovina, predovšetkým v petrochemickom priemysle. Jeden vypestovaný olej je tak použitý dvakrát, čím šetríte pôdu, vodu, ovzdušie aj ďalšie zdroje. Ďalším dôvodom sú následky, ktoré môže mať olej v kanalizácii. Upchaté odpady v domácnosti, v celej kanalizačnej sieti aj problémy v čističkách odpadových vôd a ďalej v riekach a okolitých ekosystémoch. Olej je vlastne nebezpečný odpad a v prírode nemá čo robiť.
Prečo nemôžem použiť sklenenú fľašu napr. od uhoriek?
Sklenená fľaša sa môže pri vhodení do kontajnera alebo pri ďalšej manipulácii rozbiť. Olej potom vytečie a zašpiní všetko okolo, navyše sa naši pracovníci môžu poraniť na črepoch.
Čo sa deje s vytriedeným olejom?
Vytriedený olej u nás vo výrobe prechádza niekoľkostupňovým procesom, pri ktorom je vyčistený od zvyškov potravín, prepálených čiastočiek alebo prebytkovej vody. Takto vyčistený olej putuje na ďalšie spracovanie v priemysle, predovšetkým v petrochemickom. Vznikajú z neho biopalivá druhej generácie. Takže pre vaše hranolky aj pre vaše auto poslúži jeden olej.
Prečo je problém vylievať olej do odpadu?
Olej obalí vnútornú stranu odpadových rúr. Aj keď ich občas prelievate horúcou vodou, tá v potrubí nie je horúca dlho a nakoniec sa olej niekde uchytí. Tu na seba nabaľuje nečistoty a ďalšie oleje, prípadne vodný kameň. Nakoniec vznikne upchávka, ktorá môže viesť až k havárii. Je to ako upchatie cievy tukovým chumáčom v našom tele. Vo väčšom meradle si to potom môžete predstaviť aj v obecnej kanalizácii, schválne si vygooglujte “tukovec Londýn”.
Ani čističky odpadových vôd olej nespracujú a nevyčistia, nemajú moc možností ako. Vyrovnávajú sa s tým rôzne, podľa veľkosti a dostupných technológií. Väčšinou tak olej končí v ekosystéme ako súčasť vody alebo kompostovateľných zvyškov. A to nie je dobre, pretože olej vo vode aj v pôde dusí organizmy.
Možno olej kompostovať?
Nie. Olej pôdu kontaminuje a dusí v nej drobné organizmy. Pri domácom kompostovaní si môžete dovoliť kompostovať biele obrúsky, ktorými ste zotreli mastný film z panvičky potom, čo ste olej zliali do PET fľaše pre vytriedenie.
Nemám doma fritézu, takže žiadny použitý olej nemám. Skutočne?
Použitý olej nevzniká iba z fritovania. Zostáva aj zo smaženia (palacinky, lievance, rezne, prírodný plátok, vyprážaný syr, šišky, hrianky), nakladania (hermelín a iný syr, zelenina, huby, mäso na grilovanie), šalátových zálievok, konzerv a kupovaných nakladaných potravín (rybie konzervy). Triedenie je teda úplne pre všetkých – od milovníkov hranoliek, po vegánov a vyznávačov raw.